تبلیغات
reyhaneh83reyhaneh83 پاتوق نوجوانی - کاریکاتور های جنجال برانگیز (1)
تا وقتی هستم زندگی می کنم

کاریکاتور های جنجال برانگیز (1)

چهارشنبه 30 آبان 1397 07:31 ب.ظ

نویسنده : ریحانه جعفرزاده
ارسال شده در: دیگر... ،
سلام
تو این مطلبی که امروز گذاشتم و مطلبی که فردا میذارم تعدادی از کاریکاتور هایی که کشیده شد و سر و صدا کرد رو براتون با توضیح میذارم

کاریکاتور اول : فوتبالیست

توضیح :
طرح یک بازیکن را نشان می‌دهد. برخی چهره این بازیکن را شبیه آیت لله خمینی دانستند.
دیگر حواشی :

نشریه فارادر یکی از صفحات خود طرحی از یک فوتبالیست منتشر کرد که سر و چهره او شبیه به آیت الله خمینی تعبیر شد. برخی منابع مدعی شدند سری شبیه آیت الله خمینی به تنه تصویر یک فوتبالیست مونتاژ شده‌است.

در بعضی خبرها هم عنوان شد این اقدام بدون اطلاع و خواست حسن کریم زاده کاریکاتوریست ١٩ ساله فاراد در محل چاپخانه (که چاپخانه کیهان بود) انجام شد. به هر حال این اتهام برای حسن کریم‌زاده و ناصر عرب ها مدیر مسئول مجله عواقب وخیمی داشت. معترضان خشمگین به دفتر نشریه حمله کردند و خسارت زیادی به اموال مجله و ساختمان وارد ساختند. در قم گروهی به خیابان آمده و خواستار مجازات فوری و حتی اعدام بانیان به گفته آن‌ها «توهین به رهبر انقلاب» شدند و برخی از روحانیون نیز آن را یک توطئه فرهنگی عنوان کردند. نیروی انتظامی در قبول اعتراضات مردم عوامل این نشریه را دستگیر و تسلیم مسئولین قوّه قضائیه نمود.

کاریکاتور دوم:رنج ما فریضه ما


توضیح:

در تصویر روی جلد، یک زن چادری روی زمین خوابیده و روی چادرش، ماه و ساختمان‌هایی کوتاه با معماری اسلامی در شب تلفیق‌شده. در بالای تصویر یک شهر مدرن با آسمان‌خراش و هواپیما دیده می‌شود. این اثر توهین به حجاب و مقدسات اسلام تلقی شد.

کاریکاتور سوم: اینو بکش که دیه اش کمتره

توضیح:

مرد کلاه‌داری دو اسلحه به‌سوی زن‌ومردی نشانه رفته‌است و مرد با لبخند موذیانه به زن اشاره می‌کند و به مرد مسلح می‌گوید: «اینو بکش که دیه اش کمتره». موضوع کاریکاتور توهین به قوانین فقه اسلامی تلقی شد.

این کاریکاتور کنار دلایل بسیار دیگر یکی از عوامل توقیف نشریه زن بود.

کاریکاتور چهارم:استاد تمساح

توضیح:

یک تمساح در حالی که اشک تمساح می‌ریزد یک روزنامه نگار را با دم خود خفه می‌کند و می‌گوید «یکی منو از دست این قلم‌به‌مزدِ دگراندیش نجات بده؟!». سوژه با فلش «استاد تمساح» نامیده‌شده که به «استاد مصباح» شباهت دارد و توهین به محمدتقی مصباح یزدی تلقی شد.

کاریکاتور پنجم: what the president is after


توضیح:

این کاریکاتور آمریکایی که توسط حیات نو بازنشر شد، مربوط به سال ۱۹۳۷ میلادی بود و موضوع آن اختلاف میان فرانکلین روزولت رئیس‌جمهور و رئیس دیوان عالی آمریکا بود. دستی که روی آن نوشته‌شده «روزولت» روی سر پیرمردی فشار می‌آورد. عده‌ای چهره پیرمرد را شبیه آیت‌الله خمینی دیدند.[۱]
دوستان : نظر دادند
آخرین ویرایش: دوشنبه 28 آبان 1397 08:26 ب.ظقالب های ملیـــــــ

✟... DęlsǞ CoDs

✟... DęlsǞ CoDs

دانلود آهنگ جدید